Noč in dan s Cankarjem: 24 – urno branje del Ivana Cankarja

Prizorišče: Slovanska knjižnica

Datum dogodka: petek, 16. november 2018 ob 18:30

Ciljna skupina: Mladi, Odrasli, Starejši

Tip dogodka: Arhiv prireditev

Letos mineva 100 let od smrti enega največjih slovenskih pisateljev Ivana Cankarja. V Slovanski knjižnici bomo 16. in 17. novembra obletnico počastili s 24-urnim javnim branjem pisateljevih del.

Iz obširnega pisateljevega opusa smo izbrali krajša besedila in na njihovo javno branje povabili čez sto pisateljev, pesnikov, profesorjev, igralcev, umetnikov, prevajalcev, knjižničarjev in drugih ljubiteljev pisateljeve besede. Na ta način želimo opozoriti na izreden pomen, lepoto in aktualnost Cankarjevih literarnih del.

Slavnostna akademija ob začetku branja bo potekala v petek, 16. novembra, ob 18.30 v veliki čitalnici Slovanske knjižnice. Na dogodku, ki ga bo povezovala Carmen L. Oven, bo prisotne nagovorila ddr. Irena Avsenik Nabergoj, MPZ Anton Foerster bo izvedel dve uglasbitvi Cankarjevih besedil, pisateljevo besedo pa bo interpretiral pesnik Tone Kuntner.

V času branja bo v mali čitalnici na ogled projekcija dveh filmov: kratki dokumentarni film Ivan Cankar, filmski biografski esej (1949), režiserja in scenarista Borisa Režka in kratki igrani film Podobe iz sanj (1966), scenarista in režiserja Vojka Duletiča.

"Komu izmed njih
sem bil kdaj tako drag,
da bi ga izpreletela sladkost ob samem mojem imenu,
da bi vzel ob težki uri v roko mojo knjigo in je ne vrgel v stran?"

(Ivan Cankar: Krpanova kobila)

Brali bodo:

Petek, 16. 11.

  • 20.00-21.00: Teja Zorko, Mateja Demšič (Tisti lepi večeri); Martina Rozman Salobir, Ifigenija Simonović (O človeku, ki je izgubil prepričanje); Marinka Štern (Mož pri oknu)
  • 21.00-22.00: Miljana Cunta (Poglavje o bradavici); Alenka Puhar, Ignacija Fridl Jarc (Nina); Miriam Drev, Meta Kušar (Čudna povest)
  • 22.00-23.00: Aleš Berger (Ena sama noč); Milan Dekleva (Ti sam si kriv); Tone Peršak (Človek); Veno Taufer (Original); Andrej Blatnik (Moja miznica); Tina Kozin (Epilog)
  • 23.00-24.00: Denis Poniž (On!); Helena Ogorelec, Jana Maja Valentinčič (Spomladanska noč); Barbara Marinčič (Iz življenja odličnega rodoljuba)

Sobota, 17. 11.

  • 24.00-1.00: Lilijana Ozim, Maja Šefman, Monika Jeglič (Iz življenja odličnega rodoljuba); Barbara Urbas, Lavra Tinta (Nezadovoljnost)
  • 1.00-2.00: Andreja Rupnik Miško (Profesor Kosirnik ); Petra Jordan (Križev pot); Darinka Koderman (Pred ciljem)
  • 2.00-3.00: Dušan Gorše (Krona); Rok Dovjak (Hudodelec)
  • 3.00-4.00: Beti Uršič (Ponižana umetnost); Anja Pirnat (Ob zori); Lucija Mandić (Mimi)
  • 4.00-5.00: Luna Pentek (Šivilja); Maša Milčinski (Sestanek na Rušah)
  • 5.00-6.00: Beti Uršič (Odložene suknje), Maša Krajnc (Pred gostilnico); Anja Pirnat (Umirajoči ljudje); Lucija Mandić (O gospodu, ki je bil Tončko pobožal)
  • 6.00-7.00: Pia Požek (Rue de nations, Mimo življenja); Tija Zupančič (Brez dvoma, O prešcah); Ivan Vogrič (O prešcah)
  • 7.00-8.00: Amer Hajdarpašić, Alenka Zor Simoniti (Tinica)
  • 8.00-9.00: Barbara Korun (Na Golgoto); Tanja Grünfeld (Pozdrav iz domovine); Simona Pečenik (Poet); Tatjana Rupnik Hladnik, Jana Okorn (Dvojna resnica)
  • 9.00-10.00: Dejan Koban (Moj prijatelj Kuštrin); Barbara Cesar (Za križem); Miriam Jereb Batagelj, Daniel López Bončina (Anastasius von Schiwitz)
  • 10.00-11.00: Andrej Stopar, Nela Malečkar (Kajetan Ogrizek); Boštjan Gorenc Pižama (Neprijetna dogodivščina), Jelka Gazvoda (Božične zgodbe)
  • 11.00-12.00: Renata Zamida, Anja Kovač (Pavličkova krona); Špela Sevšek Šramel, Simona Resman (Gospodična); 12.00-13.00: Tatjana Jamnik, Draga Potočnjak (Zdenko Petersilka); Jana Unuk, Katarzyna Bednarska (Brez doma); 13.00-14.00: Gabriela PolokMateja Jančar (Jakobovo hudodelstvo); Tina Kralj, Nataša Žilevski (Zgodba o zaplenjenem pravičniku); Simona Kopinšek (Majsko veselje)
  • 14.00-15.00: Alenka Jovanovski (V gaju); Simon Kardum (Večerne sence); Nadja Kreft (Tičnica); Urban Vovk (Noč); Lara Paukovič (Pred pragom); Hana Habjan, Janez Bregar (Gospod Matevž in njegova zgodba)
  • 15.00-16.00: Lidija Golc (Večerni gost); Martina Fekonja (Pravljica); Petra Koršič, Rok Dežman (Sveti Janez v Biljkah); Lenart Zajc, Primož Čučnik (Vojska na Prisojnici)
  • 16.00-17.00: Marijan Rupert (Prepir v krčmi); Polona Glavan (Istrski osel)
  • 17.00-18.00: Erika Marolt, Peter Semolič (Križ in sulica); Mitja Čander (Njena podoba); Dragica Trobec Zadnik (Sveto obhajilo); Jana Kolarič (Desetica)
  • 18.00-19.00: Igor Grdina (Greh); Stanislav Južnič (Tuja učenost ); Matjaž Pikalo (Skodelica kave); Vid Snoj (V tujini); Mateja Komel Snoj (Njen grob)
  • 19.00-20.00: Niko Goršič (Gospod stotnik); Iztok Osojnik (Kostanj posebne sorte); Stannia Boninsegna (Zaklenjena kamrica); Boris Ostan (Telesne vaje stražnika); Dušan Merc, Jurij Primožič (Kako se je useknil gospod Mozolec)
  • 20.00-21.00: Jani Virk (Zastonjkarji); Marko Simčič (izbor pesmi iz Erotike); Tomaž Miško (Pijte srečo in ljubezen)

Projekt podpirajo:

BCA d.o.o.; Escobar; Odlično; Arboretum Volčji Potok