Nepremična in nesnovna etnološka kulturna dediščina v mestu – Rajko Muršič
Predavatelj nas bo popeljal po svoji vsakdanji poti v službo od Guncelj do Viča, skozi obrobje ljubljanske kulturne dediščine, kjer se srečuje s spomeniki, pomniki in različnimi primeri ter oblikami kulturne dediščine. Posebej bo opozoril na posebnosti etnološkega razumevanja in pojmovanja kulturne dediščine, od nepremične do premične in nesnovne.
Spregovoril bo tudi o prostorih dediščine, ki jih izpolnjuje spreminjajoče se življenje: v nekaterih primerih bi si morali prizadevati za ohranjanje njihove namembnosti (npr. ohraniti zadnjo trgovino s pultom v Stari Ljubljani), v drugih primerih bi morali ohraniti dejavnosti in imena lokalov (predvsem v gostinski dejavnosti). V nekaterih primerih bi bilo potrebno ohranjati dejavnosti v javnih prostorih, na primer v skupno zgrajenih zadružnih domovih ali v zasebnih prostorih, kot je bil KUD France Prešeren. Za mestno življenje je pomembno tudi ohranjanje specifičnih ambientov srečevanja ljudi, na primer parkovnih površin.
Prof. dr. Rajko Muršič je etnolog in filozof; predava na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani.
Dogodek poteka v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine.