Na vsebinoNa glavni meni

Blackout

Marc Elsberg
Ocena gradiva
1 2 3 4 5
Marc Elsberg

Blackout

Kako ranljiva je sodobna civilizacija brez električne energije? Na katero stopničko razvoja se vrne brez nje? Ogrevanje na drva, umivanje v lavorju z mrzlo vodo, pešačenje, branje ob svetlobi petrolejk. Diši po podeželski romantiki, a brez elektrike lahko naše bivanje doseže apokaliptično stopnjo. Učinek domin postane viden, celo zavohamo ga, saj brez elektrike ni ne vode ne splakovanja stranišč. Plačuje se le z gotovino, dokler banke še delujejo. Javni promet ugaša, prav tako razvoz živeža, bencinske črpalke ne delujejo. Kaos v bolnišnicah in domovih za ostarele postane primerljiv s stanjem na farmah živali, kjer zaradi mraza in nedelujočega prezračevanja življenja ugašajo. Bolnišnice postajajo mrtvašnice. Šibki podlegajo stampedu mišic in krvoločnosti ljudi spremenjenih v zveri. Novinarji ne morejo z novicami do množic, internetna mreža ima luknjo, telefoni so mrtvi. Vsa tehnološka čuda so spremenjena v neuporabne kose plastike. Jedrske elektrarne postanejo nuklearno orožje, ki ne potrebuje sprožilca. Odštevanje se je začelo. Takšen črn scenarij nam predstavlja avtor v svoji zgodbi, kjer Piero Manzano v vlogi modernega Robin Hooda rešuje, kar se še rešiti da. Bivši protestnik in heker srednjih let se ob spremstvu mlade ameriške novinarke, ki sledi svoji veliki zgodbi, spusti v boj s teroristično skupino. Ne ve, kdo so oni, žal pa protiteroristična druščina policije in forenzikov ne misli tako. V svojem boju je primoran vso podporo iskati le v novinarki Lauren. (MU)

 

Mnenja bralcev


Napeta, črna, že kar apokaliptična kriminalka, ki bi jo moral prebrati vsakdo med nami in se zamisliti kam gre naš svet. Bralec je v stalni napetosti in se ozavešča na kako tankem robu živimo, da postanemo ujetniki odvisnosti tehnološkega razvoja in neprestanega naprezanja za neko rastjo, razvojem, ki nam ustvarja lažen občutek sreče.

-Zvezdan


Prikaz ranljivosti naše sodobne družbe, če pride do izpada elektrike v tem primeru zaradi terorističnega napada na vire električne energije. S problemom odprave blokad se spopade italijanski nekdanji heker Piero, ki intuitivno prepozna problem in ugotovi, da je nekdo vdrl v jedro z “okuženim” računalniškim programom, ki nadzira in kontrolira celotno elektro omrežje v Evropi, kasneje pa tudi v ZDA. Ovira ga predvsem teroristična skupina, odgovorna za napad, ki zelo kmalu ugotovi, da jim je Piero na sledi.

-Suzana


Tisti občutek, ko bereš napačno knjigo ob napačnem času… in te je strah brati naprej, ker vlečeš vzporednice s sedanjostjo … Knjiga je napisana pred 13 leti, vendar se bere kot črnogleda napoved bližnje prihodnosti – hekerski napadi na velike sisteme, energetska kriza, pomanjkanje osnovnih dobrin, kaos, … Da o slabih odnosih med EU in Rusijo in Kitajsko, sploh ne govorim.

-Majda


Spremljamo napeto zgodbo, kjer zmanjka elektrike in se prične boj za preživetje. Triler nekje v sredini postane zelo napet, ko nekdanjega hekerja in aktivista, ki se trudi razkriti, zakaj je prišlo do izpada elektrike obdolžijo, da je ravno on kriv za nastalo situacijo. Aktualna zgodba glede na to, da smo vse pogosteje tarča kibernetskih napadov. Knjiga mi je všeč predvsem, ker je zgodba čisto drugačna od tipičnih kriminalk.

-Ana


 

Iskanje priporočil
  • Jezik

  • Ciljna skupina

  • Leto izida

  • Tema

  • Zvrst

  • Format

  • Oznake