Nacionalizem: teorija, ideologija, zgodovina
Nacionalizem: teorija, ideologija, zgodovina
- Avtor: Anthony David Smith
- Zvrst: Politologija
- Jezik: slovenski
- Ciljna skupina: odrasli
- Leto izida: 2005
- Založba: Krtina, Ljubljana
- Fizični opis: 233 str., 20 cm
Anthony Smith je utemeljitelj etnosimbolizma, paradigme s področja študij nacij in nacionalizmov, ki skozi notranjo kritiko modernizma in za razliko od njega, dopušča možnost obstoja nacij pred dobo modernega nacionalizma.
Pri njegovi knjigi Nacionalizem: teorija, ideologija in zgodovina gre za prekratko – predvsem študentom namenjeno – delo, da bi moglo podati celovito analizo tako kompleksnega pojava kot je nacionalizem, pač pa podaja kratek uvod v koncept nacionalizma, nato razčleni ideologije nacionalizma in sistematično obravnava različne paradigme s področja študij nacij, temu pa dodaja primere teoretskih razlag nacionalizma, ki so jih te paradigme doslej podale, ter različne zgodovine naroda, ki se iz njih porajajo. V tem okviru razpravlja tudi o predmodernih narodih in celo o narodih v antiki.
V zadnjem poglavju se Smith ukvarja s problematiko nacionalizma v prihodnosti, razpravlja o sodobnem razcvetu nacionalizma, o odmiranju nacionalne države in o multikulturnih identitetah ter o globalni kulturi. Zaključi z mislijo, da dokler individualizem ne bo spodjedel prepričanj o skupni zgodovini in usodi, bo nacionalna identiteta tvorila temelj svetovnega reda.
V knjigi je tudi spremna beseda Gorazda Kovačiča o zagatah z nacijo, ki se ubada tako s terminološko zmedo glede besed narod, nacija, etnija, ljudstvo na slovenskem, kakor tudi z vprašanjem, kakšne vrste nacionalna država je Slovenija. (MG)