Pripoved o minulih letih
Pripoved o minulih letih
- Zvrst: Zgodovina
- Jezik: slovenski
- Ciljna skupina: odrasli
- Leto izida: 2015
- Založba: Znanstvena založba Filozofske fakultete, Ljubljana
- Fizični opis: 248 str., 24 cm
Pripoved o minulih letih je prvi kritični prevod v slovenščino najstarejšega ohranjenega slovanskega besedila, ki v obliki letopisa poroča o dogajanju v Rusiji.
Pripoved opisuje dogodke med leti 852 in 1117 (z uvodom, ki sega do mitske dobe vesoljnega potopa) in je kljub prepletanju zgodovinske stvarnosti v obliki množice faktičnih informacij ter danes težko razumljivega sveta verske vročičnosti najpomembnejši vir za razumevanje zgodnjesrednjeveške zgodovine vzhodnoslovanskega sveta. Osredotoča se na pet vsebinskih sklopov: zgodnja zgodovina rodbine Rjurikovičev, bizantinsko-ruski diplomatski odnosi devetega in desetega stoletja, uradni sprejem krščanstva v Kijevski Rusiji, umor in svetništvo bratov Borisa in Gleba, ustanovitev Kijevsko-pečerskega samostana.
Prevajalec v slovenščino Aljaž Glaser je svoje delo oprl na prevod iz cerkvene slovanščine vzhodnoslovanske redakcije v sodobno ruščino, ki ga je pripravil Oleg Tvorogov, knjiga pa vsebuje tudi daljšo spremno besedo v dveh delih izpod peresa Simona Malmenvalla; v prvem je orisana zgodovina Kijevske Rusije do zgodnjega 12. stoletja, drugi pa Pripoved o minulih letih opredeljuje v luči staroruske osmislitve zgodovine odrešenja in krščanstvu pripisuje tri temeljne zasluge: da je Kijevska Rusija postala enotna država s samostojnim kulturnim modelom; da je ustvarila neločljivo vez z Bizancem; in da se je umestila v mrežo mednarodnih odnosov krščanskih državnih tvorb svojega časa. (MG)