Vidiki novega desničarskega radikalizma
Vidiki novega desničarskega radikalizma
- Avtor: Theodor W. Adorno
- Zvrst: Sociologija
- Jezik: slovenski
- Ciljna skupina: odrasli
- Leto izida: 2020
- Založba: Sophia, Ljubljana
- Fizični opis: 106 str., 21 cm
- Oznake: desničarski radikalizem, frankfurtska šola, nacionalizem, neonacizem, sociologija
V pričujoči knjižici, ki je izšla pri založbi Sophia v prevodu Alfreda Leskovca, sta slovenski javnosti predočeni dve predavanji legendarnega sociologa frankfurtske šole kritične teorije Theodora W. Adorna: 1) Vidiki novega desničarskega radikalizma, ki ga je Adorno imel na povabilo Avstrijske zveze socialističnih študentov 6. aprila 1967; in 2) kot nekakšen uvod v prvo predavanje še predavanje Kaj pomeni razčiščevanje s preteklostjo iz leta 1959.
Adorno v prvem predavanju govori o »patičnem« nacionalizmu, obravnava propagandne trike in primere užaljenosti zaradi poraza v vojni. Zavzame stališče, da desničarski radikalizem ni psihološki ali ideološki problem, reduciran na ostanke totalitarnosti, temveč sistemski, ekonomski in družbenopolitični problem, ki je prisiljen v operiranje s propagandističnimi sredstvi, zaradi česar se mu je potrebno upirati na njegovem področju, vendar ne po načelu laži proti laži, temveč z neideološko resnico. Glede razčiščevanja s preteklostjo pa ugotavlja, kako se v rabljevi hiši ne sme govoriti o vrvi, da se ne bi porodil resentiment.
Obema predavanjema sta dodani spremni besedi, ki sta ju napisala zgodovinar in publicist Volker Weiß in filozof Jernej Kaluža. Knjižica tako podaja precizno strukturno analizo pogojev, v katerih se ohranja fašizem. Prav zaradi te analize in ohranitve baze, ki generira fašizem, so Adornove misli aktualne še danes, ko smo ponovno priča vzponu nemškega nacionalizma. (MG)