Anomalija
- Avtor: Hervé Le Tellier
- Zvrst: Družbeni romani
- Jezik: slovenski
- Tema: Mesto bere 2024
- Ciljna skupina: odrasli
- Založba: Mladinska knjiga, Ljubljana, Mladinska knjiga, Ljubljana etc., Založba Mladinska knjiga, Ljubljana
- Fizični opis: 365 str., 21 cm
- Nagrada: Goncourtova nagrada
- Oznake: anomalije, letala, Mesto bere 2024, potniki, potovanja, resničnost, življenjske spremembe
10. marca 2021 je letalo družbe Air France 006 na standardni poti iz Pariza v New York, ko se nad vzhodno obalo ZDA pred njim nenadoma znajde gromozanski nevihtni oblak. Pilot in kopilot sta presenečena in zaskrbljena, saj hladna fronta in oblačnost pred vzletom nista bili napovedani. Ko pride do srečanja z oblakom, pade letalo v zračno luknjo in vrtinčasti vetrovi ga močno premetavajo. Nenadoma posije sonce, letalo se umiri in nadaljuje s svojim običajnim letom, kot da se ne bi nič zgodilo. V okvari ostanejo le krmilni inštrumenti. Pilot Markle nemudoma pošlje klic v sili s prošnjo za zasilni pristanek. Ko identificira svoje letalo in relacijo, se zgodi nekaj nepredstavljivega. Iz strašljive nevihte letalo izstopi podvojeno, podvojijo se tudi vsi potniki na krovu. Podvojeno, identično letalo drugič pristane v ZDA junija, tri mesece za prvim letom. Da bi oblasti raziskale nenavaden primer, junijsko letalo izolirajo v vojaškem oporišču, njegove potnike pa postavijo v karanteno. Znanstveniki in kriminalisti skušajo anomaliji priti do dna. Do psihološkega preobrata pride, ko junijski potniki spoznajo svoje marčevske dvojnike. Kako se bodo spopadli s svojim drugim jazom? Kdo je original in kdo kopija? Roman, ki prepleta prvine kriminalke, znanstvene fantastike in trilerja, je francoskemu pisatelju Hervéju le Tellierju leta 2020 prinesel Goncourtovo nagrado, najpomembnejšo francosko literarno priznanje. (HB)
Poklicni morilec, pisatelj, Lucie, arhitekt, glasbenik, odvetnica, mala Sophie in njena žaba, za nameček pa še dva matematična strokovnjaka, nekdanja ljubimca in ljubitelja enigm. Enajst likov vsak s svojo zgodbo.
“Vsi mirni poleti so si podobni; vsak turbulenten polet pa je turbulenten po svoje.” zapiše pisatelj. Skozi junijsko nevihto in grozeče temne oblake prileti letalo, potniki s pilotom se končno oddahnejo. Ne zavedajo se, da se prava mora šele začenja.
Isti nevihtni polet z istimi potnik in pilotom se je namreč že zgodil v maju. Kako je to mogoče? Ponovitev, anomalija, luknja v času in prostoru? Neizpodbitno dejstvo je, da ima vsak lik v romanu svojega dvojnika. Kaj je resnično, kaj je simulacija, jaz in svet okoli mene ali moj drugi isti jaz, ki stoji pred menoj. Isti zaplet, vsak lik pa doleti drugačen razplet.
Zanimiv, na trenutke celo zabaven in napet roman, ki ni le znanstvena fantastika ali triler ali roman v katerem se skrivajo modre misli in citati. Odlično branje.
-Mirjam
Po mojem mnenju gre za zelo zanimivo knjigo, ki se prav lepo bere. Nihče od najboljših znanstvenikov ne zna pojasniti, kakšen je vzrok, da se potniško letalo, ki je že enkrat pristalo, čez tri mesece z vsemi potniki vred ponovno pojavi in želi pristati. Usode nekaterih opisanih potnikov so zelo zanimive. Ko ravno za silo rešijo problem podvojenih potnikov pa se zgodi neverjetno …
-Bogdana
Je svet sprogramiran, morda zgolj iluzija? V razmaku 4 mesecev se namreč neki dogodek, ki se je že zgodil, ponovi, podvojijo se ljudje, začne se ugibanje, kako je to sploh mogoče. Zatresejo se temelji sveta – vere, časa, znanosti, osebnih prepričanj … Zgodba je krasna, v dogajanje nas uvede nekaj z nekaj liki, ki doživijo svojo podvojitev. Vsi so prepričljivo ustvarjeni, najboljše pa je spremljajoče ugibanje, kaj se je pravzaprav zgodilo; kaj so sploh svet, čas, prostor, kaj bi se zgodilo, če bi vse človekove teorije o svetu padle?
-Tina
Knjiga me je malo spominjala na nadaljevanko Manifest, ampak se vidi, da je napisana izpod peres francoskega avtorja, ker me najbolj preseneti, da so ljudje, ki so se junija pojavili kot dvojniki letala, ki je pristalo marca, bili soočeni med seboj. Sprva sem mislila, med branjem, da jih bodo imeli kot ujetnike, ampak temu ni bilo tako. Zanimivo opisani liki in usode nekaterih likov, ki so si med seboj tako drugačni. Vmes tudi humorni vložki, ki te nasmejijo, predvsem opisi in dialogi resničnih oseb.
-Viktorija
Všeč mi je slog pisanja in da je bilo dogajanje zelo razgibano – ena osrednja zgodba v njih pa ogromno manjših. Zaradi takšne zgodbe lahko postavi kar nekaj vprašanj oziroma polemik na isto tematiko – res lahko razmišljaš o situaciji iz različnih zornih kotov. Najbolj se me je dotaknila misel – a bi se kaj spremenilo, če bi vedeli, da smo v simulaciji.
Branje je v bistvu precej lahko oziroma tekoče, vsevedni pripovedovalec tako spontano in nemoteče skače v “glavo” različnih ljudi, da je kar impresivno.
-Mojca
ANOMALIJA verjetno nikogar ne pusti ravnodušnega; pa naj gre za fantastični vidik romana … ali pa psihološkega, v katerem mi je bila prva asociacija morebitno srečanje s samo seboj … Bi se prestrašila ali bi bila radovedna? Poglabljanje vase je zahtevna zadeva, marsikdaj neprijetna, sploh če smo iskreni …
Vpogled v življenja junakov, ki jih najprej spoznavamo v nekakšnem nesmiselnem redu, kar kliče k nadaljnjemu branju. Skozi pripoved o nenavadnih dogodkih kaos dobiva smisel in kdo ve, kakšni bodo občutki bralcev ob naslednji vožnji z letalom.
-Tanja