Nagrajenci 2022
Na natečaj za najboljši haiku in fotografijo smo prejeli 78 prispevkov. Vsak avtor se je lahko predstavil z največ 3 kompleti fotografije in haikuja. Žirija v sestavi Edin Saračević, Janja Jazbec, Ingrid Verdnik Pal in Domen Svetin, je izbrala prva tri mesta kompletov, poleg tega pa še najboljšo fotografijo in najboljši haiku. Prvouvrščeni komplet je tudi v ločeni kategoriji najboljše fotografije in najboljšega haikuja osvojil prvo mesto.
Prvo mesto in najboljša fotografija ter najboljši haiku: Anja Koglot
Močna podoba eksistencialistične krize, lepo povzame haiku in življenje v izolaciji in depresijo, ki ji sledi. Občutek nemoči, celo utapljanje v brezupu. Zabrisan portret dekleta je difuzno pomensko odprt, ki se lahko navezuje na kapljo, ki duši grlo, medtem ko se oba portreta, frontalni in profilni, skušata zložiti v eno osebo. Njen ledeni pogled v gledalčeve oči deluje skoraj kot notranji klic na pomoč, ki pa ne pride na plan in ostaja kot notranje trenje. Medtem pa njena zunanja podoba, odvrača pogled stran od gledalca, zavrača kontakt z njim, rekoč da je vse v redu, kar pa je seveda laž ki jo izpodbija tudi resnica haikuja, ki opisuje avtoričino notranje trenje.
Drugo mesto: Peter Barkopec
Haiku izstopa zaradi vsebine, ki jo je mladi avtor ujel na naslovnici časopisa. Gre za enega najbolj nerazumljivih, nesmiselnih in tragičnih dogodkov sodobnega časa. Če haiku preberemo neodvisno od spremljajoče fotografije, ga lahko razumemo kot univerzalno moč pisane besede in medijev, ki nas z novicami vsakodnevno pretresajo. Fotografija je tehnično sicer povprečna, vendar vsebinsko lepo dopolni haiku, v kompletu delujeta popolno.
Tretje mesto: Alen Rastoder
Haiku in fotografija izražata boj in pomirjenost z Življenjem, z usodo. Hkrati pa je prisoten tudi boj, na fotografiji kot boj med svetlobo in temo; v haikuju pa ta boj poteka med dvema izbirama. Eno od izbir udejanja vlak, ki gre v svojo smer …
NAGRAJENCI 2021
Na natečaj za najboljši haiku in fotografijo smo prejeli 14 prispevkov. Vsak avtor se je lahko predstavil z največ 3 kompleti fotografije in haikuja. Žirija v sestavi Edin Saračević, Janja Jazbec, Ingrid Verdnik Pal in Ajda Gostinčar, je izbrala prva tri mesta kompletov, poleg tega pa še najboljšo fotografijo in najboljši haiku. Prvouvrščeni komplet je tudi v ločeni kategoriji najboljše fotografije in najboljšega haikuja osvojil prvo mesto.
Prvo mesto in najboljša fotografija ter najboljši haiku: Domen Svetin
Fotografija: Videz analogne tehnike ponesrečene fotografije v sebi združuje dva posnetka, gre za premišljeno potezo ustvarjalca. Bog je v nebesih nad oblaki, vodoraven položaj fanta predstavlja počitek, katerega bi lahko enačili tudi z lenobo. Seganje fantovih dolgih las v nebo pa še dodatno povezuje zemljo z nebom.
Haiku: Domnevamo lahko, da je pesem nastala med poletom z letalom. Ne vemo, kako utaplja Boga, morda s pijačo? Tudi ni jasno, za kakšno lenobo gre? Morda je v ozadju slaba vest, da se pesnica/pesnik ni odpravil na pot z drugim prevoznim sredstvom, ki je do okolja bolj prijazno …
Komplet: Komplet te popelje v zasanjan prizor nad oblaki, kjer kraljuje lenoba, hkrati pa cveti kreativnost.
Drugo mesto: Lana Prosenak
Haiku bi z dopolnitvijo zanimive fotografije lahko razumeli kot hvalnico branju oz. pisanju. Pisana beseda nas popelje v čudoviti domišljijski svet, kjer najdemo zatočišče pred realnostjo in problemi vsakdanjega sveta. Povratek v stvarnost ni več všečna izbira, saj ko enkrat poskusimo potico, se kruh ne zdi več tako dober.
Tretje mesto: Lana Prosenak
Haiku in fotografija vzbudita takojšnjo asociacijo na misel iz Malega princa: »Bistvo je očem nevidno«. Megla zakriva pogled na prostranstvo gora, morda pa se za kopreno nevidnega skriva tudi kakšna oseba, družba, po kateri hrepeni pohodnik. Dokler se megla ne bo razkadila, upanje ostaja.
Arhiv