Mestna knjižnica Ljubljana je kot pravna naslednica Knjižnice Otona Župančiča leta 2008 postala osrednja območna knjižnica (OOK) osrednjeslovenske regije. Zakon o knjižničarstvu določa, da je to knjižnica, ki na podlagi pogodbe z Ministrstvom za kulturo in v soglasju s svojim ustanoviteljem opravlja posebne naloge za širše območje.
Osrednjeslovenska regija pokriva 16 % slovenskega ozemlja (29 občin) in zajema 25 % vsega prebivalstva Slovenije (550.000 prebivalcev). Poleg občin ljubljanske urbane regije vključuje še tri notranjske: Cerknico, Bloke in Loško dolino.
Mreža knjižnic MKL združuje 35 knjižnic, od tega jih je, poleg Slovanske knjižnice, v Mestni občini Ljubljana enaindvajset, štirinajst knjižnic pa deluje v primestnih občinah: Brezovica, Dobrova – Polhov Gradec, Horjul, Ig, Škofljica, Velike Lašče, Vodice, Medvode ter Dol pri Ljubljani.
Mestna knjižnica Ljubljana v okviru opravljanja posebnih nalog osrednje območne knjižnice uporabnikom omogoča iz splošnih knjižnic Osrednjeslovenskega območja brezplačno medknjižnično izposojo strokovnega gradiva in gradiva, ki se uporablja v študijske namene.